فناوری

ده‌تا از بهترین وآسانترین راه های کاهش وزن پایدار و اصولی

کاهش وزن Weight Loss  به پایین امدن بدن گفه می شود. چاقی و داشتن چربی زیاد برای سلامتی خطرناک می‌باشد و باعث بهم خوردن استایل بدن مشود. برای کاهش وزن اصولی باید مصرف کربوهیدرات و چربی ها کاهش پیدا کند.
در این مطلب بهترین و سریع ترین راه های کاهش وزن را بررسی می‌کنیم

بهترین راه‌های کاهش وزن

فعالیت بدنی منظم

فعالیت-بدنی

ورزش و داشتن فعالیت بدنی برای هر برنامه کاهش وزنی مهم است. هنگامی که شما فعال هستید، بدن شما انرژی (کالری) بیشتری مصرف می‌کند. برای کاهش وزن یا حفظ کاهش وزن، به ۳۰۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هفته نیاز دارید. فعالیت های بدنی برای کاهش وزن باید هم قلبی عروقی باشند هم قدرتی

تمرینات قلبی و عروقی شامل: دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا کردن…

تمرینات قدرتی شامل: پلانک، پرس سینه هالتر، شنا سوئدی…

مصرف پروتئين

 مصرف پروتئین باعث کاهش وزن می‌شود

مردان به طور متوسط حدود۵۴-۹۱ گرم و خانم ها حدود ۴۷-۷۵ گرم پروتین در طول روز نیاز دارند.

مصرف پروتئین به سوخت وساز بدن کمک می‌کند و باعث آب شدن چربی‌های شکم می‌شوند

وعده‌های غذایی برای کم شدن وزن بدن باید شامل یک منبع پروتین، منبع چربی با بخش کوچکی از کربوهیدرات باشد

منابع پروتین سالم: گوشت گاو، مرغ، ماهی، غذاهای دریایی، تخم مرغ…

پروتین های گیاهی: لوبیا، حبوبات…

 

حذف غذاهای فراوری‌شده غذافراوری-شده باعث چاقی میشوند

مانند غذاهای اماده، محصولات پخته شده و گوشت های فراوری شده می‌توانند اثرات منفی بر کاهش وزن و سلامتی داشته باشند. علاوه بر این طوری طراحی شده‌اند که باید آنرا تا حد امکان مصرف کنید و باعث اعتیاد به خوردن غذا می کنند

 

نوشیدن آب به اندازه کافینوشین-آب برای کاهش وزن

آب به روش‌های مختلف به کاهش وزن کمک می کند. آب باعث می‌شود اشتها شما کم شود، متابولیسم را افزایش می‌دهدو باعث می‌سود ورزش را راحت تر و با کارامدی بیشتری انجام دهید.

 

طولانی‌تر کردن زمان غذا خوردنغذا ارا خوردن

اگر در زمان خیلی کمی غذا می خورید، قبل از اینکه بدن متوجه شود که سیر شده اید، کالری بیشتری نسبت به نیاز بدنتان می خورید. جویدن غذا به طور کامل باعث می شود کالری کمتری دریافت کنید و علاوه بر آن به کنترل اشتها و در نتیجه کاهش وزن با کمترین هزینه کمک می‌کند.

 

خواب مناسب و آرامخواب کافی

خواب مناسب و آرام عامل گمشده بسیاری از افراد است که دنبال کم کردن وزن و تناسب اندام میباشند

افرادی که کمتر می‌خوابند، اشتهای بیشتری دارند و کالری بیشتری دریافت می‌کنند و وزنشان افزایش پیدا می‌کند. محرومیت از خواب (خواه به دلیل خودسازی، بی‌خوابی) معمولاً منجر به اختلال در تنظیم متابولیک می‌شود. کمتر خوابیدن باعث کاهس انرژی برای ورزش کردن می‌شود که همین دلیل به افزایش وزن و چاقی در طول زمان منجر می‌شودو برعکس آن هم اتفاق می‌افتد یعنی با ورزش کردن به صورت منظم کیفیت و زمان خواب افزایش پیدا می‌کند

 

نوشیدن قهوهقهوه نوشیدن

مصرف کافین به افزایش سوخت وساز بدن کمک می‌کند. قهوه سیاه برای کاهش وزن بسیار مفید است، زیرا می تواند باعث ایجاد احساس سیری در شما شود اما تقریباً کالری ندارد. در ضمن از افزودن شکر به قهوه خودداری کنید.

 

خوردن میوه و سبزی

میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها و دارای کالری کمی هستند که برای کاهش وزن و ایجاد اندام مناسب ایده آل هستند. فیبر و آب بالای آن باعث سیری و کاهش اشتها می‌شود.

سبزیجات مناسب شامل کلم بروکلی، اسفناج، گوجه‌فرنگی، خیار…

سعی کنید از میوه کامل به‌جای آب‌میوه استفاده کنید.

 

تمرکرز کردن بر تغییر سبک زندگیتمرکز بر تغییر

برای داشتن وزن مناسب باید از تغییرات کوچک در زندگی شروع کرد. نیاز نیست همه‌ی تغییرات را سریع و یکجا انجام بدهید. مثلا وعده های غذایی را حذف نکنید بلکه از غذاهای مغذی با کالری کمتر استفاده کنید، پیاده‌روی در طول روز داشته باشید، قبل از غذا آب بنوشید، غذاهای خانگی مصرف کنید، با افراد ورزشکار در ارتباط باشید، ناامید نشوید و از مشورت افرادی که قبلا چاق بودند و کاهش وزن پیدا کردند استفاده کنید.

 

بعد از غذا مسواک بزنید

مسواک زدن بعد غذا کاهش وزن را کمک میکند

انتظار معجزه از زدن مسواک برای کاهش وزن نداشته باشید ولی قطعا تاثیر‌گذار است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به از بین بردن ذرات غذا و پلاک های چسبیده به لثه و دندان کمک می کند و این باعث کاهش میکروب هایی می شود که می توانند با بزاق مخلوط شوند و مغز را فریب دهند و احساس گرسنگی رادر فرد بوجود آورند.

کاهش وزن اصولی

برای کاهش وزن اصولی و پایدار به حمایت دوستان و خانواده نیاز دارید. کلید کاهش وزن موفق، تعهد به ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و عادات ورزشی است. بر روی هدف خود تمرکز کنید و از موانع نترسید. برای کاهش وزن اصولی باید اراده قوی و صبر مناسب داشته باشید.

تفاوت کاهش وزن و چربی سوزی

کاهش وزن یک کاهش کلی از وزن بدن است که شامل  چربی، آب باقی مانده و ماهیچه ها می شود. با این حال، از دست دادن چربی، کاهش ویژه چربی از بدن است. گاهی اوقات وقتی افراد وزن کم می کنند، تراکم ماهیچه ها و مایعات و همچنین سطح چربی را کاهش می دهند. کاهش وزن بدن بدون کم شدن چربی ها برای انسان خطرناک می‌باشد. برای حفظ توده عضلانی در حین کاهش وزن، فرد باید پروتئین کافی داشته باشد و تمرینات قدرتی و مقاومتی انجام دهد.

مکمل ها و مواد طبیعی کاهش وزن

هل:

میکروبیوم روده را متعادل می کند و به هضم غذا کمک می کند و به همین دلیل، تا حدودی به عنوان یک ادویه کاهش وزن شهرت پیدا کرده است. احتباس آب در بدن می تواند به طور چشمگیری وزن شما را در ترازو تغییر دهد. هل یک ادرار آور طبیعی است، به این معنی که می تواند با وادار کردن شما به توالت، آب اضافی بدن شما را دفع کند، بنابراین به شما در کاهش احتباس آب کمک می کند.

پودر پروتئین وی

مصرف این مکمل همراه با رژیم غذایی مناسب باعث کاهش وزن می شود

زردچوبه

مکمل این ادویه گیاهی کورکومین نام دارد که در کاهش وزن اصولی تاثیر دارد.

مکمل روغن ماهی

سرکوب کردن اشتها یکی از ویژگی‌های این مکمل است که باعث کاهش وزن می‌شود. افرادی که امگا ۳ بیشتری را در رژیم غذایی خود می‌گنجانند یا مکمل‌های آن را مصرف می‌کنند، معمولا برای مدت بیشتری احساس سیری می‌کنند در نتیجه میان‌وعده‌های مضر در بین آن‌ها کاهش پیدا می‌کند که به کاهش وزن اصولی منجر می‌شود.

کاهش وزن سریع خطرناک است؟

در حالی که همه ما دوست داریم کاهش وزن به اندازه تعویض روغن سریع باشد، دلایلی وجود دارد که روش آهسته و پیوسته بهتر، ایمن‌تر و موثرتر است.

اولین و شاید بهترین دلیل این است رژیم ها و فعالیت های که به نتایج سریع کاهش وزن منجر می‌‌شوند، معمولا چیزی نیستند که یک فرد عادی بتواند ماه‌ها و یا سال‌ها آن را انجام دهد. کاهش وزن سریع به بدن استرس وارد میکند و پاسخ هورمونی را تغییر میدهد.کاهش وزن سریع می تواند عوارض جانبی ناسالم دیگری نیز داشته باشد از جمله سنگ کیسه فرا، یبوست، اسهال ، نقرس….

کاهش وزن خیلی سریع ممکن است برای افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، به ویژه دیابت یا بیماری‌های کلیوی یا معده، خطرناک باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن