فناوری

بهترین و مناسب ترین موس برای بازی‌های کامپیوتری

اگر مرتباً روی کامپیوتر و لپ تاپ شخصی،  بازی می‌کنید، یک موس خوب به شما کنترل بیشتری روی مکان‌نما می‌دهد، چند دکمه دیگر را اضافه می‌کند که می‌توانید آن‌ها را به دلخواه شخصی‌سازی و مرتب کنید و به طور کلی زمان توقف شما را راحت‌تر می‌کند. در بازی‌های رقابتی و مسابقه ای، بهترین موس بازی به‌طور جادویی باعث برنده شدن شما نمی‌شود، اما زمان پاسخ‌دهی را سریع‌تر و ورودی‌های اضافی  لذت‌بخش‌تر و پاسخ‌گوتر را ایجاد می‌کند.

 

بهترین ماوس مخصوص بازی( گیمینگ ) برای شما در نهایت یک اولویت خواهد بود – اینکه چقدر شکل آن با دست شما می آید و مجموعه ویژگی های آن چقدر با نیازهای بازی خاص شما مطابقت دارد.

 

ما در این مطلب به شما ویژگی یک موس خوب، بهترین موس‌ها برای بازی را با ویژگی‌های کامل آن‌ها معرفی می‌کنیم

 

در موس بازی به دنبال چه ویژگی‌های باشیم

سیمی در مقابل بی سیم

خرید ماوس بازی بی سیم قبلاً به معنایاز دست دادن سطح خاصی از پاسخگویی بود، اما خوشبختانه، دیگر اینطور نیست. در چند سال گذشته، اتصال بی سیم به حدی بهبود یافته است که تفاوت تاخیرو وقفه  بین یک مدل بی سیم خوب و یک ماوس بازی سیمی آزمایش شده و واقعی به سختی قابل درک و فهمیدن است.

 

 توجه داشته باشید که ما دقیقاً در مورد موس هایی صحبت می کنیم که از اتصال ۲٫۴ گیگاهرتز (از طریق یک دانگل USB) استفاده می کنند، نه بلوتوث. بسیاری از بهترین مدل‌های موس بازی بی‌سیم از هر دو گزینه اتصال پشتیبانی می‌کنند، که برای سفر عالی است، اما تأخیر بلوتوث به طور کلی بیش از آن است که برای بازی قابل اعتماد باشد. موس‌های بی سیم که از طریق بلوتوث متصل می‌شوند برای بازی‌های رقابتی مناسب نیستند.

 

ویژگی دیگری که در رابطه با موس بی سیم باید توجه کرد عمر باتری آن است، عمر باتری همیشه در حال بهبود است، اما با توجه به نیازهای عملکردی بالاتر و روشنایی RGB، اکثر ماوس‌های بازی بی‌سیم معمولاً به اندازه مدل‌های بی‌سیم معمولی دوام نمی‌آورند.

ماوس‌های بازی بی‌سیم خوب، معمولاً هزینه بسیار بالاتری نسبت به همتایان سیمی خود دارند. 

اگر از احساس “کشیدن کابل” متنفر هستید یا اگر کامپیوتر بازی شما در یک نقطه نامناسب قرار دارد، ممکن است به یک مدل بی سیم نیاز داشته باشید. بسیاری از ماوس‌های بازی بی‌سیم دارای کابلی هستند که می‌توانید آن‌ها را نیز به هم متصل کنید. 

 

انواع راحتی و شکل گرفتن

دست‌های هر کس متفاوت است، بنابراین گفتن جمله این موس، راحت‌تر است خیلی صحیح نمی‌باشد و ممکن است برای دیگری راحت نباشد
برای گرفتن ماوس در دست از سه سبک میتوان استفاده کردو کدام برای دست ما سازگارتر می‌باشد

کف دست، نوک انگشت و پنجه

به عنوان یک طراوت، گرفتن کف دست زمانی است که تمام دست شما روی ماوس قرار می گیرد و انگشتانتان روی دکمه های اصلی قرار می گیرند. گرفتن نوک انگشت زمانی است که ماوس را فقط با نوک انگشتان خود هدایت می کنید، در حالی که کف دست شما اصلاً با دستگاه تماس ندارد. چنگال پنجه ای زمانی است که کف دست شما فقط لبه پشتی ماوس را لمس می کند و انگشتان شما به شکل پنجه مانند به سمت دکمه ها قوس می شوند.

به طور کلی، بیشتر مردم ازسبک کف دست استفاده می‌کنند که بیشترین حس کنترل را به شما ارائه می‌دهد – اگرچه، بسته به اندازه دست، ممکن است برای استفاده راحت از ماوس خود نیاز داشته باشید که طول خاصی داشته باشد. گرفتن نوک انگشت می تواند حرکات سریع تری را انجام دهد، در حالی که گرفتن پنجه چیزی شبیه به تعادل بین این دو است.

کیفیت ساخت و نحوه طراحی موس

یک ماوس بازی( گیمینگ ) خوب احساس استحکامی می‌دهد و در صورت استفاده شدید خم نمی‌شود و نمی‌شکند.

ما موش‌ها را بدون زوایای تیز یا شیارهایی که برای اکثر افراد در دست گرفتن آنها ناخوشایند است، ارزش‌گذاری کردیم.

بنابراین ما به دنبال روکش‌هایی رفتیم که صاف، نه خیلی نرم و قادر به مقاومت در برابر عرق کردن کف دست‌ها باشند که اغلب با جلسات بازی رقابتی همراه است.

موس‌های بازی عمدتا به دو شکل طراحی می‌شوند: ارگونومیک و دو سویه

موس‌های ارگونومیک اغلب برای افراد راست دست ساخته می‌شوند و دارای تکیه‌گاه انگشت شست هستند.

موس‌های دوسویه متقارن‌تر هستند و اغلب برای هر دو دست ساخته می‌شوند. این که کدام موس برای شما بهتر است یک موضوع شخصی می‌باشد.

پای موس بازی باید لغزشی ثابتی را ایجاد کند و اصطکاک بین ماوس و پد ماوس زیر آن را تا حد امکان کاهش دهد. برای بهترین عملکرد، به دنبال پایه های ساخته شده از PTFE (معروف به تفلون) باشید.

در مورد نورپردازی پر زرق و برق RGB، این یک امتیاز خوب محسوب می‌شود. برخی از موش ها به شما امکان می دهند تنظیمات نورپردازی سفارشی را به نمایه های جداگانه اختصاص دهید، که می تواند تشخیص اینکه در حال حاضر از کدام یک استفاده می کنید آسان تر کند.

وزن

موس بازی ‌ها در سال‌های اخیر سبک و سبک تر شدند، برخی از موس‌ها وزنی کمتر از ۴۵ گرم دارند . موس‌های با وزن کمتر از ۸۰ گرم سبک محسوب می‌شوند یک ماوس سبک وزن انجام حرکات سریع و مکرر را آسان می‌کند، یه خصوص به بازی‌های که به حرکات پیچشی نیاز دارند.

برای رسیدن به این وزن‌ها، برخی از سازندگان موس‌های بازی را با طرح‌های «لانه زنبوری» عرضه کرده‌اند که دارای چندین برش در پوسته بیرونی است. این موش ها هنوز هم می توانند عملکرد عالی داشته باشند، اما داشتن دسته ای از سوراخ ها که برد مدار داخلی را در معرض عرق، گرد و غبار و ذرات احتمالی قرار می دهد، برای دوام طولانی مدت بهترین گزینه نیست.

سوئیچ ها، دکمه ها و چرخ اسکرول

تعداد زیادی از ماوس های بازی از سوئیچ های نوری به جای سوئیچ های مکانیکی استفاده می کنند. از آنجایی که اینها شامل بیت های کمتری هستند که تماس فیزیکی برقرار می کنند، به طور کلی باید دوام بیشتری داشته باشند و در طول زمان، کمتر مستعد “دوبار کلیک” ناخواسته باشند. موش‌های دارای سوئیچ‌های مکانیکی هنوز هم شایستگی‌های زیادی دارند، اما خطرات بلندمدت بیشتری را در خلاء به همراه دارند.

بعضی موس‌ها دکمه‌های نرم تری دارند. اگر بازی هایی انجام می دهید که نیاز به کلیک مداوم دارند، ممکن است دکمه های نرم تر و سبک تری را بخواهید.

یک ماوس بازی خوب باید دکمه های قابل برنامه ریزی برای ماکروها یا میانبرهای سریع نیز داشته باشد. برای اکثر بازی‌ها، حداقل دو دکمه اضافی روی پانل کناری انگشت شست که دسترسی به آن‌ها آسان است و به‌طور تصادفی فشار دادن آن‌ها دشوار است نیاز می‌باشد.

در مورد چرخ اسکرول، باید «پله‌های» متمایز و جغجغه‌دار داشته باشد که خیلی مقاوم نیستند، اما مشخص می‌کنند که چه زمانی واقعاً پیمایش کرده‌اید. هنگام استفاده نباید صدایی ایجاد کند که باعث حواس پرتی شود. چرخ همچنین باید قابل کلیک باشد و ورودی دیگری برای  شخصی سازی و سفارشی کردن بازی‌های خاص به شما بدهد (مثلاً برای کنترل زوم روی یک تفنگ تک تیرانداز).

سنسورها ، عملکرد و کارایی موس

سنسورهای نوری تعبیه شده در اکثر موس‌های بازی مدرن  برای بیشتر افراد به اندازه کافی سریع و دقیق هستند. هنگام خرید ماوس های بازی، تعدادی اصطلاح مرتبط با عملکرد سنسور را مشاهده خواهید کرد:

DPI یا نقاط در اینچ، معیاری برای سنجش حساسیت ماوس است.

هر چهDPI شما بیشتر باشد مکان نما شما با هر اینچ که خود موس را حرکت می‌دهید بیشتر حرکت می‌کند. بهترین موس‌های بازی DPI بیشتری دارند ولی عدد ۸۰۰ نقطه رایج و محبوب آن است.

IPS یا اینچ در ثانیه به حداکثر سرعتی که سنسور ماوس پشتیبانی می کند

هر چی IPS بیشتر باشد سریعتر میتوانید موس خود را حرکت دهید قبل از این که قادر به ردیابی حرکات نباشد.          نرخ نظرسنجی معیاری است که نشان می دهد ماوس چند بار به رایانه می گوید که کجاست. به طور کلی، هرچه موس شما بیشتر اطلاعات را به رایانه شخصی شما گزارش دهد، زمان پاسخگویی آن باید قابل پیش بینی تر باشد. هر چیزی در ۵۰۰ هرتز یا بالاتر برای بازی مناسب است.

  فاصله بلند کردن ارتفاعی است که در آن حسگر ماوس ردیابی سطح زیر آن را متوقف می کند. بسیاری از بازیکنان رقابتی دوست دارند تا حد امکان پایین باشند تا از حرکات ناخواسته مکان نما در حین تغییر موقعیت ماوس خودداری کنند.

حافظه داخلی و نرم افزار

پیدا کردن نقاط ضعف و مبهم  نرم‌افزار موس نیاز به تخصص خاصی ندارد، بنابراین برنامه‌ای مناسب است که شما را به استفاده دایم از آن مجبور نکند. ترجیحاً، می‌توانید تنظیمات خود را مستقیماً در خود ماوس ذخیره کنید و به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به بارگیری مجدد هیچ نرم‌افزاری، سفارشی‌سازی‌های خود را در دستگاه دیگری پشتیبانی بکنید.

گارانتی ، حمایت و پشتیبانی از خریدار

اکثر برندهای اصلی موس های بازی گارانتی بین یک تا سه سال ارائه می دهند. هرچه برنامه سازنده طولانی تر و گسترده تر باشد، بهتر است

 

موس فوق العاده بازی
موس فوق العاده بازی

Razer Basilisk V3

Basilisk V3 عملکرد قابل اعتماد، شکل راحت و چرخ اسکرول همه کاره را با قیمتی مقرون به صرفه ارائه می دهد.       از میان موس‌های بازی که آزمایش کردیم، Razer Basilisk V3 کامل‌ترین ترکیب قیمت، عملکرد، کیفیت ساخت و راحتی گسترده را ارائه می‌دهد.

بدنه ای محکم با روکش مات با بافت دلپذیر و شکلی ارائه می دهد که برای هر نوع گرفتن و همه دست ها به جز دست‌های خیلی کوچک باید راحت باشد. از سوئیچ های نوری بادوام استفاده می کند و دکمه های اصلی آن بزرگ، نسبتاً بی صدا هستند و فشار دادن مکرر آن خسته کننده نیستند.

Basilisk V3 در مجموع دارای ۱۱ دکمه قابل تنظیم است، از جمله دو دکمه کناری که دسترسی به آنها آسان است اما به طور تصادفی فشار دادن آنها دشوار است. چرخ انگشت شست در بالا بلند و کمی شلوغ است، اما می‌تواند به چپ و راست کج شود و یک کلید تعبیه شده به آن اجازه می‌دهد از حالت چرخش جغجغه‌ای به حالت چرخش آزاد سوئیچ کند. این برای پیمایش اسناد ناکارآمد عالی است.

با وزن تقریباً ۱۰۰ گرمی، Basilisk V3 در سمت سنگین‌تر برای تیراندازی با انقباض قرار دارد، اما پایه‌های PTFE آن اجازه می‌دهند به راحتی سر بخورد و سنسور Focus+ Razer به آن کمک می‌کند تا با دقت ردیابی کند.

کابل همراه به طرز چشمگیری انعطاف‌پذیر است و نور RGB ماوس بدون زرق و برق، سرگرم‌کننده است.  Basilisk V3 یک ماوس ارگونومیک است که برای استفاده راست دست طراحی شده است. اگر می‌خواهید مدلی دوسویه با کارایی مشابه در محدوده قیمتی مشابه داشته باشید، Razer Viper 8KHz را امتحان کنید.

موس یا عملکرد بی نظیر
موس یا عملکرد بی نظیر

Razer DeathAdder V3 Pro

DeathAdder V3 Pro یک ماوس فوق سبک و واکنش‌پذیر فوق‌العاده است که در بازی‌هایی که به واکنش‌های سریع نیاز است عالی بازی می‌کند.

اگر مسایل مالی براتون مهم نیست ، بهترین موس بازی که ما آزمایش کردیم Razer DeathAdder V3 Pro است. طراحی بی سیم فوق سبک (۶۳ گرم) و سنسور درجه یک آن را فوق العاده پاسخگو می کند. در حالی که افراد کوچک‌تر ممکن است آن را کمی بیش از حد بلند بدانند، اما بیشتر آنها باید شکل خمیده آن را پیدا کنند تا زمانی که به صورت طولانی بازی می‌کنند راحت باشند، صرف نظر از نوع گرفتنشان. دسترسی به دو دکمه کناری آن آسان است و بدنه آن خم نمی شود. چرخ اسکرول نرم و بی صدا است، در حالی که دکمه های اصلی راضی کننده هستند اما بیش از حد حساس نیستند. همچنین از سوئیچ های نوری استفاده می کند.

عمر باتری در هر بار شارژ ۹۰ ساعت مناسب ارزیابی می‌شود، و می‌توانید کابل USB-C (و بسیار انعطاف‌پذیر) را با سرعت وصل کنید. علیرغم هزینه بالاتر، DeathAdder V3 Pro از برخی از ویژگی های Basilisk V3 چشم پوشی می کند، مثلا : بدون نورپردازی RGB، فاقد بلوتوث، پشتیبانی از تنها یک نمایه آنبورد وچرخش آزاد یا چرخش جانبی روی اسکرول ندارد و هیچ محفظه ذخیره سازی داخلی برای دانگل USB وجود ندارد.

اگر بازیکن رقابتی هستید که بیشتر وقت خود را در بازی‌های پرپیچ و خم FPS می‌گذرانید، DeathAdder V3 Pro باید مطابق با اولویت‌های شما طراحی شده باشد.

 

لاجیتک G203 Lightsync

موس با رنگ بندی زیبا
موس با رنگ بندی زیبا

 

اگر موس بازی با کیفیت با کمترین قیمت میخواهید این گزینه بسیار مناسبی است. چرخ اسکرول آن تا حدودی نرم به نظر می‌رسد و کابل لاستیکی آن ایده‌آل نیست. به علاوه شکل آن با نوک انگشت یا چنگال به خوبی بازی می کند. این ماوس گیمینگ مقرون به صرفه در رنگ‌های بنفش یاسی و آبی در کنار مشکی یا سفید معمولی موجود است.           دو دکمه قابل تنظیم در سمت راست وجود دارد – به اضافه یک دکمه چرخه DPI در بالا.

نورپردازی RGB در اطراف پایین دستگاه سلیقه ای است و نرم افزار G Hub لاجیتک باعث می شود تا تنظیمات را در ویندوز و macOS به اندازه کافی ساده کنید. با این حال، هیچ حافظه داخلی وجود ندارد.                                           در حالی که سنسور Logitech Mercury در G203 چند سال قدمت دارد و از نظر فنی در مقایسه با اکثر جایگزین‌های جدیدتر کمبود دارد، به اندازه کافی سازگار و پاسخگو است که شکایات کمی را به همراه دارد.  اگر یک ماوس گیمینگ بی‌سیم ارزان را ترجیح می‌دهید، G305 Lightspeed لاجیتک کمابیش همان شکل و کیفیت ساخت G203 را دارد، اما حسگر پیشرفته‌تری به آن اضافه می‌کند.                                                                                                           

Corsair Scimitar RGB Elite

موس با ساختار محکم و عملکرد عالی
موس با ساختار محکم و عملکرد عالی

 

اگر ماوسی می‌خواهید که مخصوص بازی‌های MMO و MOBA طراحی شده باشد، Corsair Scimitar RGB Elite را تهیه کنید. این مهم‌ترین کاری را که هر ماوس MMO می‌تواند انجام دهد، انجام می‌دهد، یعنی به شما اجازه می‌دهد با کمترین تلاش به چندین عمل درون بازی دسترسی داشته باشید. این به لطف ۱۲ دکمه جانبی قابل برنامه ریزی آن است که همه آنها هنگام فشار دادن احساس راحتی، محکم اما نه سفت می کنند.

دو ردیف از چهار ردیف دکمه‌های پانل دارای بافت هستند، که تشخیص آنها را بدون نیاز به نگاه کردن به پایین آسان‌تر می‌کند. به طور منحصربه‌فرد، می‌توانید با کلید آلن موجود در جعبه، این پانل جانبی را به صورت فیزیکی تغییر دهید، بنابراین اگر دسترسی به دکمه‌ها به‌طور پیش‌فرض برایتان دشوار است، می‌توانید آن را برطرف کنید.

مانند اکثر موش های MMO، Scimitar RGB Elite در سمت بزرگتر و سنگین تر (۱۰۸ گرم) قرار دارد، اما حجیم ترین مدلی نیست که دیده ایم. شکل آن باید با چنگال های کف دست و پنجه و اکثر اندازه های دست سازگار باشد.

با این حال، چند جنبه منفی وجود دارد. کابل بافته شده بادوام اما تا حدودی سفت به نظر می رسد. چرخ اسکرول به اندازه کافی محکم و دقیق است، اما به اندازه کافی بین دکمه‌های اصلی فرو رفته است و می‌تواند محکم‌تر باشد. این دکمه‌های اصلی هیچ‌وقت حالت نرمی ندارند، اما از سوئیچ‌های مکانیکی استفاده می‌کنند، بنابراین خطر دوام طولانی‌مدت بیشتری نسبت به جایگزین‌های نوری دارند. اگر از کابل متنفر هستید، Corsair نسخه بی سیم دستگاه را نیز می فروشد.

 

دیگر موس‌های مناسب بازی رقابتی و سرگرمی:

Logitech G Pro X Superlight 2   ، Razer Cobra  ، Razer Naga Left-Handed Edition ، Ninjutso Sora ، HyperX Pulsefire Haste 2  ، Glorious Model I 2 Wireless

 

 

 

 

موس‌های مناسب بازی
موس‌های مناسب بازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن